PRAHA
Praha 7 zahajuje dlouho připravovanou rekonstrukci vodárenské věže v ulici Na Výšinách. Radnice během následujících dvanácti měsíců kompletně obnoví celý památkově chráněný objekt, včetně vnitřních prostor, přístavby a přilehlého areálu. Po rekonstrukci se do věže vrátí Dům dětí a mládeže a vznikne zde i jedna nová třída mateřské školy.
„Rekonstrukce této významné kulturní památky patří mezi klíčové projekty městské části. Po ukončení stavebních prací vrátíme vodárenskou věž dětem a mládeži pro volnočasové aktivity a klubovou činnost. V přístavbě věže navíc otevřeme novou třídu mateřské školy,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.
Rekonstrukce vodárenské věže podle projektu architektonické kanceláře Petr Hájek Architekti bude zahrnovat celkové opravy vnějších i vnitřních prostor. V nově vybavených prostorách věže budou situovány klubovny Domu dětí a mládeže a také čajovna s knihovnou. V bývalém prostoru vodní nádrže nově vznikne polyfunkční společenská místnost. Zpestřením bude například periskop, který nabídne rozhledy po přilehlých částech Bubenče, Letné a Letenské pláně.
Přístavba věže bude zčásti pokryta střešní zahradou a dřevěnou terasou. V jejích prostorách vzniknou sály pro společenské události, promítání, výstavy, tvořivé činnosti, sport a hry. V neposlední řadě zde vznikne i jedna třída mateřské školy.
„Návratem mateřské školy ctíme historii věže. Její přístavba původně vznikla právě pro předškolní vzdělávání dětí. Kromě věže a přístavby bude upraven také okolní areál, kde dojde mimo jiné k rekonstrukci plotu či původní historické pumpy,“ doplnil místostarosta Pavel Vyhnánek.
Kompletní rekonstrukce vodárenské věže, přístavby a okolního areálu vyjde na 54 milionů, z toho 12 milionů korun pokryje dotace Hlavního města Prahy. Praha 7 zároveň žádá o evropské dotace na náklady spojené s výstavbou třídy mateřské školy. Smlouva s vítězem veřejné zakázky na realizaci rekonstrukce je již podepsána, stavební práce začnou v listopadu 2016.
Rekonstrukci vodárenské věže připravovala Praha 7 již několik let. Dokonce se vyskytly snahy o její přestavbu na kanceláře. Projekt zpracovaný v minulém volebním období ale současné vedení městské části zastavilo a nechalo vypracovat projekt zcela nový. Jak totiž prokázaly odborné posudky Fakulty architektury ČVUT, původní projekt byl v rozporu s platnými legislativními a technickými požadavky a jeho realizace by znemožnila budoucí návrat dětí a mládeže do prostor věže i její přístavby. Navíc by došlo k poškození této kulturní památky.
„Naším cílem bylo zachránit vodárenskou věž před poškozením a umožnit budoucí návrat dětí a mládeže. To se nám podařilo. V tuto chvíli máme velmi kvalitní projekt, který respektuje charakter památky, specifické prvky původní architektury, požadavky na provoz zařízení pro děti a mládež i genius loci celého místa. Rekonstrukce volí maximálně citlivý přístup, všechny uměleckořemeslné prvky budou pečlivě restaurovány,“ řekl zástupce starosty Prahy 7 Pavel Vyhnánek.
Vodárenská věž na Letné byla vybudována v letech 1887 – 1888. Stavba byla součástí vodárenského areálu, který zásoboval vodou horní část Holešovic a Bubenče. Z vodárenského provozu byla vyřazena v roce 1913. Od roku 1992 je věž památkově chráněna.
Detailní představení projektu od Petr Hájek Architekti je k dispozici na webu městské části.